Sokakból kétkedést válthat ki a rendhagyó 3 kerék alkalmazása egy motorkerékpár esetében. Kiváltképp, ha egy olyan robogóról van szó, mint a Yamaha Tricity, főként, hogy a dupla felfüggesztés nem hátul, hanem elöl található.
Ezzel már nagyjából el is árultuk a Yamaha Tricity legfőbb különlegességét: az első teleszkópos tag tulajdonképp dupla, ugyanis a kormányzott kerekek lettek megkettőzve. Ezáltal alapvetően a stabilitást lehet növelni, meg a komfortérzetet, de az is tény, hogy akadnak hátrányok is a konstrukcióban.
A Yamaha Tricity egy teljes mértékben városi használatra tervezett robogó, futurisztikusba hajló külalakkal felvértezve. A lámpatesteket hordozó frontrész idomjai kecsesek, néhol merész formavilágot tükröznek, míg a kormányműtől hátrafelé megmarad a tradicionális robogó-érzet. Bár már taglaltuk a mellső részleteket, ezzel együtt ismételten megjegyezzük, hogy a Yamaha Tricity elsődleges formabontó megközelítése a dupla felfüggesztésben keresendő, ezek teszik különlegessé az összhatást.
Milyen közlekedni vele?
Vezetési élmény szempontjából a Yamaha Tricity szerethető. Ugyanis a dupla rugóstagnak köszönhetően a kanyarstabilitás, illetve a menettulajdonságok legtöbbje optimális, a kátyús útszakaszokat remekbeszabottan simítja ki a csillapítás.
Viszont miután belehajtottunk a kisebb-nagyobb úthibába, ügyeljünk arra, hogy a hátsó lengőfelfüggesztés bizony erőteljesen visszaüt, ha nem figyelünk, így garantált pattogás következik. Tehát érdemes úgy közlekednünk, hogy erre figyelünk, ha esetleg belegurulnánk egy göröngybe, akkor gyorsan kormányozzuk ki a Yamaha Tricity-t egyenletesebb útszakaszokra.
Kanyarodásnál az első 500 méter megtétele lehet furcsa, vagy szokatlan, után rájön a pilóta és utasa is, hogy a dupla kerekek ellenére hasonló aspektust produkál a Yamaha Tricity, mint egy hagyományos értelemben vett robogó. Tehát ne vonjunk párhuzamot első ránézésre a quad kategóriával, az teljesen más tészta, itt a vegytiszta motorozás élményét próbálták elérni a tervezőmérnökök.
Visszafogottabb teljesítmény
Sajnos a tesztmotorhoz társított 125 köbcentiméter lökettérfogatú, 2 szelepes, közel 11 lóerős 1 hengeres folyadékhűtéses 4 ütemű, SOHC vezérléses blokk nem hozta az elvárásainkat, főként, hogy a 15 lóerős határt nem játszották ki a Yamaha-nál.
Ez furcsa, ebből adódóan a teljesítmény rendkívül visszafogottnak tűnt, 50 kilométer/órás sebességig is nehézkes volt a sprint. Mindaddig, amíg fel nem vettük a Yamaha Tricity arculatához passzoló vezetési stílust: erőteljesebb gázadásokkal, magasabb fordulatszámon tartva az egységet kezdett éledezni az erőtartalék.
Két felnőtt fővel a helyzet hasonló, érdekes módon nem érezhető erőhiány a fentiekhez képest.
Fogyasztás tekintetében viszont rendkívül kellemesen muzsikált a Yamaha Tricity, ugyanis hozzávetőleges 100 kilométeres távra szinte alig kellett tankolnunk: számításaink szerint 2.1 literes átlagot hoztunk, visszafogott vezetéssel, elhanyagolhatóan dinamikus gyorsításokkal.
Kedvező fenntartási lehetőségekkel, alapvetően városi felhasználáshoz
A Yamaha Tricity ülőlapja alá integrált csomagtér egy átlagos méretű sisak hordozására alkalmas, a kormányrudazat alatti kesztyűtartó pedig ideális kulcsok, iratok, telefon tárolására menet közben.
Tehát úgy érdemes számolni a Yamaha Tricity-vel, hogy könnyed városi intézendőkhöz ideális, ehhez nagyban hozzájárul még a kedvező, gazdaságos fenntartási költség is.
Yamaha Tricity 125 ABS specifikációk
Motortípus: 1 hengeres, folyadékhűtéses, SOHC vezérléssel, 4 ütem, 2 szeleppel
Hengerűrtartalom: 124.8 ccm
Teljesítmény: 10.8 LE @ 9000 RPM
Forgatónyomaték: 10.4 Nm @ 5500 RPM
Indítás: önindító
Kuplung: röpsúlyos
Váltó: V-szíjas automataváltó
Gumiabroncs elöl: 90/80-14
Gumiabroncs hátul: 110/90-12
Első fék: 220 mm átmérős kettős tárcsa, ABS
Hátsó fék: 230 mm átmérős szimpla tárcsa, ABS
Hossz: 1950 mm
Szélesség: 735 mm
Magasság: 1215 mm
Tengelytáv: 1310 mm
Ülésmagasság: 780 mm
Üzemanyagtank térfogata: 6,6 liter
Saját menetkész tömeg: 156 kilogramm
Plusz információk: Yamaha magyarországi képviselete
Még több fotó: AutóAddikt Facebook oldal
A cikkhez tartozó fényképeket Canon EOS 5D Mark II fényképezővel készítettük. Fotó: Matei Bence
Az online (Instagram, Facebook, Twitter) és egyéb kommunikációhoz ASUS Zenfone okostelefonokat használunk.
Együttműködő partnereink: Acer, ASUS, Camera Kft., Canon, Gigabyte, EPSON, Sony PlayStation, Nintendo, G DATA, Konzolvilág