A Toyota a hetekben a márkakereskedésekbe megérkező slágergyanús crossovere, a vadonatúj Yaris Cross a Világ Városi Autója (World Urban Car), míg a várva várt, hazánkba nyáron érkező vadonatúj GR86 a Világ Teljesítmény Autója (World Performance Car) döntősei közé került, dupla elismerést hozva az elmúlt években az autók szerelmeseit újra és újra ámulatba ejtő autómárkának.
Túlzás nélkül kijelenthető, hogy a siker a vadonatúj Yaris Cross DNS-ében van, hiszen a Toyota vadonatúj slágervárományos crossovere a 2021-es Év Autója díjas Yaris padlólemezére épül. Ráadásul nem ez lenne az első a rangos elismerések sorában, amelyet a márkakereskedésekbe épp a hetekben megérkező Yaris Cross szerez: a kompakt crossover ugyanis alig egy hónapja elnyerte a brit What Car? magazin 2022-es True MPG (Valódi fogyasztás) díját, miután új átlagfogyasztási rekordot állított fel a magazin független tesztjén.
„A Yaris Cross 60,1 mpg-s (4.7 l/100 kilométer) valós körülmények közötti fogyasztása a True MPG üzemanyag-hatékonysági tesztünkön valaha látott legjobb eredmény, amely inspirálóan közel áll a gyári 62,7 mpg-s (4,5 l/100 kilométeres) értékhez. Emellett a True MPG városi tesztkörén mért 103,3 mpg (2,73 l/100 km) abszolút lenyűgöző eredmény.” – avat be a díj kapcsán Steve Huntingford, a What Car? szerkesztője.
Ahhoz, hogy egy autó a 2022-es a Világ Városi Autója díj aspiránsa lehessen, legalább két kontinensen és a világ fő autópiari régiói közül (Kína, Európa, India, Japán, Korea, Latin-Amerika, Egyesült Államok) legalább kettőben forgalomban kell lennie 2021. január 1. és 2022 március 31. között minimum évi 5.000 darabos gyártási darabszámban, hossza pedig nem lehet nagyobb 4,3 méternél. A What Car? által is méltatott üzemanyag-hatékonyság és a csekély emisszió egyébiránt csak egy a Toyota crossover kínálatát teljessé tevő Yaris Cross vonzó tulajdonságai közül. A modellben a nagyvonalú és rugalmas utastér kompakt, városbarát dimenziókkal párosul, míg a vagány, trendi formaterv a Toyota SUV örökségéből merít. A robosztus, mégis kedves forma pedig nem pusztán üres ígéret: a Yaris Cross ugyanis elérhető a Toyota több modellben már bizonyított AWD-i intelligens összkerékhajtási rendszerével is. A mindehhez társuló kedvező, 6.130.000 Forintos indulóárat is figyelembe véve vadonatúj Yaris Crossnak így minden esélye meg van arra, hogy Magyarországon is szegmense egyik legkedveltebb modellje legyen. Az pedig már csak hab lenne a tortán, ha mindemellett a Világ Városi Autója díjat is elhozná.
A Yaris Cross ugyanakkor nem az egyetlen modell amely komoly elismerés kapjában áll. A 17 év után GR Suprát is feltámasztó, a GR Yarissal pedig a benzinvérűek közösségét egyértelműen elkápráztató TOYOTA GAZOO Racing legújabb ‚üdvöskéje‘, a Toyota sportautók világába belépő modellnek szánt GR86 ugyanis testvérmodelljével, a Subaru BRZ-vel megosztva került fel a Világ Teljesítmény Autója döntőseinek szűkített listájára. Ahhoz, hogy egy sportautó a 2022-es a Világ Teljesítmény Autója díj aspiránsa lehessen, legalább két kontinensen és a világ fő autópiari régiói közül (Kína, Európa, India, Japán, Korea, Latin-Amerika, Egyesült Államok) legalább kettőben forgalomban kell lennie 2021. január 1. és 2022 március 31. között minimum évi 2.000 darabos gyártási darabszámban. A GT86 örökébe lépő vadonatúj GR86 a harmadik globális Toyota GR modell, amelyet a TOYOTA GAZOO Racing műszaki szakértelmével fejlesztettek ki, a tiszta vezetési élményre tervezve, „a digitális kor analóg autójának”. A vadonatúj GR86 a nagysikerű GT86 kupé örököseként megőrizte és továbbfejlesztette az arra jellemző kimagasló minőséget épp úgy, mint a klasszikus orrmotoros, hátsókerékhajtású felépítést, miközben az új 2,4 literes „boxer” motor az elődmodellénél jelentősen nagyobb teljesítményt és nyomatékot biztosít: megőrizve a magas, 12,5:1 kompresszióarányt a csúcsteljesítmény nagyjából 17 százalékkal növekedett a korábbi 200 lóerőről (147 kW) 234 lóerőre (172 kW) 7000 1/perces fordulatszámon. Ennek köszönhetően a 0-100 km/órás gyorsulási idő több mint egy másodperccel rövidebbre, 6,3 szekundumra adódik (automata váltóval 6,9 másodperc). A GR86 végsebessége manuális váltóval 226 km/óra, automatával pedig 216 km/óra. A forgatónyomaték is megnövekedett, a teljesítményt pedig úgy hangolták, hogy a 250 Nm-es csúcsot már korábban, 3700 1/perces fordulatszámnál leadja, ellenben a GT86 által 6600 1/perces fordulaton leadott 205 Nm-rel. A sebességváltót úgy tervezték, hogy erőteljes, egyenletes gyorsulást biztosítson egészen a magas fordulatszám-tartományig, a miközben a fokozott merevség, a könnyebb felépítés és az alacsonyabb súlypont még jobb menetteljesítményt és reakciókészséget tesz lehetővé. A formaterv megtartja a Toyota sportautók örökségét, miközben átvesz a motorsportból származó aerodinamikai megoldásokat is. Erős versenyző tehát a maga kategóriában, és bár a hivatalos listaár még nem ismert, minden esélye meg van arra, hogy elődjéhez hasonlóan a világ talán legelérhetőbb, és legjobb ár-érték arányú sportautója legyen, amely még a Világ Teljesítmény Autója címre is a siker reményével pályázik.