Site icon AutóAddikt

Nagyteljesítményű utcai verzió is készül a Toyota Yarisból

Alig egy héttel azután, hogy a Toyota Helsinkiben bemutatta a Yaris WRC versenyautót, amellyel a vállalat versenycsapatának pilótái a rally világbajnokság következő szezonján méretik meg magukat, a világ vezető autógyártója bejelentette, a jövőben nagyteljesítményű utcai változatot is kínál népszerű kisautójából.

A Toyota bejelentette, hogy nem csupán a rally világbajnokságba (WRC), hanem ezzel egy időben a kompakt izomautók piacára is visszatér, így nemcsak a WRC-pályákon lesz látható a Toyota utcai modelljének lenyűgöző technológiai fejlődése, hanem a Yaris kínálatában is, ami egy teljesítmény-orientált variánssal bővül majd.

1999-es bemutatása idején az első generációs Yaris alighanem kategóriája egyik leginnovatívabb modellje volt – köszönhetően remek térbeosztásának és újszerű dizájn-megoldásainak, amelyek közt olyan ötletek szerepeltek, mint a 3D-hatású digitális központi kijelző.

Az innováció azóta is fontos eleme a Yarisról kialakult képnek. A második modellgenerációban jó néhány olyan tétel jelent meg, amelyek addig ismeretlenek voltak a szegmensben: például a térdlégzsák és a kulcs nélküli ajtónyitás. A harmadik generáció hybrid hajtása újra csak felforgatta a szegmenst. A 2014-ben bemutatott jelenlegi modell szintén hű marad az innováció szellemiségéhez, aktív biztonságát pedig a Toyota Safety Sense emeli a kategória élvonalába.

Eredeti bemutatása óta több mint 3,5 millió Yaris talált eddig gazdára. Az elmúlt öt évben a modell megerősítette pozícióját a B-szegmensben: 2011-ben körülbelül 144.000 darab kelt el belőle, 2016 első tíz hónapjában pedig már mintegy 180.000 darabra nőtt a forgalom, és a szegmensben elért piaci részesedése 6 százalék körül alakul.

A jelenlegi értékesítési sikerben nagy szerepet játszik a Yaris Hybrid. A full hybrid modell teszi ki az európai Yaris-eladások több mint 40 százalékát, és ez az arány folyamatosan növekszik. Az Európában tervezett és fejlesztett Toyota Yaris egy kifejezetten erre a célra épített üzemben, a franciaországi Valenciennes-ben készül. Az itt gyártott Yarisok túlnyomó része Európában talál gazdára, 12 százalékukat pedig más kontinensek piacaira exportálják. Amellett, hogy a Yaris 2017-ben a TOYOTA GAZOO Racing kötelékében rajthoz áll a FIA Rally Világbajnokságon, a Toyota más, hasonlóan kemény sportágakban is próbára teszi modelljeit, hogy az így nyert tapasztalatok révén egyre jobb autókat készíthessen.

A Yaris WRC-vel szerzett tudás azonban nem csupán a holnap közúti Toyotáinak technológiáját gazdagítja, hanem már a jelenlegi kínálatra is közvetlen hatást gyakorol, hiszen Yaris-család egy teljesítményorientált modellváltozattal bővül.

Túllépni a határokon

A TOYOTA GAZOO Racing Toyota azon törekvését testesíti meg hogy mindent határt áthágva egyre jobb és jobb autókat alkosson azáltal, hogy az innovatív, új technológiákat az autóversenyek kőkemény világában csiszolja tökéletessé.

„Mindenütt versenybe szállunk,semmilyen kihívástól nem riadunk vissza, és ugyanezért akarunk mindig egyre jobb autókat építeni. Megformáljuk a Toyota jövőbeli génjeit. Állandóan versenyben vagyunk azért, hogy mindenkinek megadhassuk a vezetés szabadságát, kalandját és örömét” – fogalmaz Akio Toyoda, a Toyota és egyben a TOYOTA GAZOO Racing WRC csapatának elnöke.

Az évek során a Toyota rengeteg különböző motorsportban tette próbára képességeit, olyan megmérettetéseken, mint a Formula 1, a Hosszútávú Világbajnokság (WEC) és a Nürburgring 24 órás futam. A különféle versenyekhez különféle szervezetek alakultak ki a vállalaton belül, mint a Toyota Racing, a Lexus Racing és a GAZOO Racing. Ezek közül a „GAZOO Racing” volt az, amelyik 2007-ben első ízben nevezett be a Nürburgring 24 órás versenyre. A csapat két használt Altezzával állt rajhoz, a boxutcában pedig olyan szerelők és mérnökök dolgoztak, akik a Toyota különböző részlegeiből érkeztek azzal a közös hittel, hogy „az út formálja az embert, az ember pedig az autót”. Ez teljesen összecseng azzal, amit a Toyota cégalapítója, Kiichiro Toyoda már 1952-ben megfogalmazott: „A motorsport nem csupán egyszerű szórakozás, hanem létfontosságú az autóipar fejlődése szempontjából. Ahogyan az atléták összemérik erejüket az olimpián, úgy az autógyárak is a versenyek révén növelhetik autóik teljesítményét, itt merészkedhetnek el a határokig, itt bizonyíthatják be egyértelműen fölényüket, és itt fedezhetnek fel új módszereket az autók technológiájának továbbfejlesztésére.”

Ugyanez az alapelv vezérelte a vállalatot, amikor 2015 áprilisában egyetlen név alatt egyesítette minden verseny-aktivitását: így született meg a TOYOTA GAZOO Racing, vele együtt pedig a szemlélet, hogy maga a motorsport is hatékony eszköz az egyre jobb autók megalkotásához. A versenyeken való részvétellel tovább tökéletesedett a Toyota technológiája, amit aztán az utcai autókban is meghonosított a vállalat. A Toyota 2012-ben lépett először pályára a FIA Hosszútávú Világbajnokságon (WEC), 2014-ben pedig már meg is szerezte a bajnoki címet – és ugyanilyen fontos, hogy az itt indított TS030 és TS040 HYBRID LMP1 versenyautók nagy teljesítményű hajtásláncaival szerzett tapasztalat jelentősen felgyorsította az utcai autók hybrid hajtástechnológiájának fejlesztését. Jó példa erre a hybrid hajtáslánc méretcsökkentése vagy az elektromotor új hűtőrendszere.

A versenyzéssel a Toyota kilépett a komfortzónájából, és nagy mértékben bővítette ismereteit. E tapasztalatok azonban nemcsak a vállalat ismereteit gazdagították, hanem a Toyotánál dolgozó emberek szaktudását is fejlesztették. Végül pedig – de semmiképpen sem utolsó sorban – a motorsport révén a Toyota a vezetés izgalmát kínálja vásárlóinak és rajongóinak, megosztva velük a versenyzés szenvedélyét. A Toyota 2017-es visszatérésével a FIA Rally Világbajnokságra (WRC) a “TOYOTA GAZOO Racing” újabb kemény versenysorozatban hajszolja autóit egészen a határig – hogy aztán a vállalat „egyre jobb és jobb” járműveket alkothasson.

A Toyota visszatérése a WRC-be

A WRC könyörtelen iramú futamait a világ legkülönfélébb közútjain rendezik, amelyek között ugyanúgy találni sima aszfaltburkolatot, mint gödrös és murvás földutakat. A vezetőknek minden pillanatban új meg új döntéseket kell hozniuk, hogy padlógázzal száguldhassanak végig az adott útszakaszon. A WRC-autók építése nem csupán elméleti kérdés. Olyan gépet kell alkotni, ami bármilyen úton teljes erőbedobással vezethető – ehhez pedig komoly szakértelem és tapasztalat szükséges. A TOYOTA GAZOO Racing pontosan tisztában volt ezzel, amikor benevezett a 2017-es WRC bajnokságra. A projekt vezetését Tommi Mäkinen vállalta, és a Yaris WRC már majdnem teljesen elkészült. A csapat mélyen elkötelezett szakemberekből állt össze, akiknek szenvedélye a rallyversenyzés.

„Egy győztes jármű megalkotásának legfontosabb feltétele, hogy olyan embereket találjunk, akik ugyanarra a célra törnek, és akik örömöt lelnek a munkájukban. Olyan csapattal akarunk a világ színe elé lépni, akik a Toyota ’Imádom az autókat!’ jelszava alatt egyesültek” –avat be Tommi Mäkinen, a TOYOTA GAZOO Racing WRC csapatfőnöke

A GAZOO jelentése

A GAZOO szó garázst jelent; egy jó hangulatú helyet, ahol az emberek közösen dolgoznak akár a legkisebb részletmegoldások tökéletesítésén is, hogy minden vásárló számára egyre jobb autókat és egyre jobb szolgáltatásokat kínálhassanak.

A Toyota szerint a TOYOTA GAZOO Racing neve érzékletesen testesíti meg a csapat szellemiségét. A név eredete valójában jó húsz évvel korábbra nyúlik vissza: egészen pontosan a GAZOO.com honlap megjelenéséhez, amely a márkakereskedésekben készleten lévő autók fotóit gyűjtötte össze. E lap neve, a GAZOO a japán gazo szóból ered, ami képet vagy fotót jelent. Bár ma már mindennapos dolognak számít, hogy egy weboldalon fotók vannak, az 1990-es évek közepén még Japánban is forradalmi újdonságot jelentett egy képgyűjtő internetes honlap. A GAZOO.com látogatói rengeteg termék közül választhattak, megkeresve a legjobb ajánlatokat – ahogyan a Toyota „egyre jobb autók” filozófiája is pontosan erre az alapelvre épül.

Akio Toyoda, a Toyota és egyben a TOYOTA GAZOO Racing WRC csapatának elnöke a világelső autógyártó visszatéréséről a rally világbajnokságba a kövekezőképp fogalmaz: „Amikor 2014 júliusában nézőként ott voltam a WRC finn futamán, sok szurkoló kérdezte tőlem, mikor tér már vissza a Toyota a rally világába. Hat hónappal ezután úgy döntöttünk, hogy visszatérünk a WRC-be, ma pedig nagy örömmel mutatom be a WRC-n induló autónkat és csapatunkat, és persze partnereinket, akik támogattak minket e törekvésünkben. Kellemes meglepetés volt számomra, hogy még közel két évtized múltán is milyen sokan emlékeztek a Toyota WRC-szereplésére. Éppen ezért elsősorban a rajongók ezreinek szeretném kifejezni hálámat és tiszteletemet, akik 17 évet vártak erre a napra, valamint a rally szervezőinek, résztvevőinek és az autógyáraknak, akik távollétünkben is látványosan fejlesztették a rally-sportot. Mindenkinek köszönjük, most pedig visszatértünk!”

„Ugyanakkor szeretném megragadni az alkalmat, hogy tisztelettel megemlékezzek mindazokról, akik ilyen erős és emlékezetes köteléket kovácsoltak a rally és a Toyota között. Ove Andersson a ’70-es évek óta vezette a Toyota csapatát; utána Björn Waldegård következett, aki a ’80-as években a WRC-ig röpítette a Toyotát, és persze nem hagyhatjuk ki a felsorolásból Carlos Sainz, Juha Kankkunen és Didier Auriol nevét sem, akik bajnoki címeket nyertek a Toyotának a ’90-es években. Mivel ez a verseny rendkívül sokféle úton és környezetben folyik, a rally tökéletes alkalom arra, hogy ember és autó egyaránt megcsillogtassa képességeit. A Toyota hosszú időn át nem élt ezzel a lehetőséggel, ezért most különösen örülök annak, hogy visszatértünk a rallypályákra. Az autókat és az embereket egyaránt hatalmas próbatétel elé állítja ez a versenysorozat. Tommi Mäkinen számos győzelmet aratott már a WRC-ben, és sokféle autóval versenyzett, köztük a Mitsubishi és a Subaru gépeivel. Így aztán Tommi olyan széles körű tapasztalattal érkezett a Toyotához, ami szinte páratlan – éppen ezért arra kértük őt, hogy vezetőként vegyen részt autónk és csapatunk építésében. Ahogy az idei Le Mans 24 órás futam után mondtam, a TOYOTA GAZOO Racing „utál” veszíteni. Biztosak lehetnek benne, hogy a WRC-ben is ugyanez a helyzet. Nemrégiben az a szerencse ért, hogy beülhettem a Yaris WRC vezetőülésébe, és Tommival az oldalamon pár mérföldet autózhattam az új versenygéppel. Megmerítkezhettem az autó hangjában és illatában, a kormánykerék és a pedálok reakciójában – és ami mindennél többet ért, láthattam Tommi arcát, és meggyőződhettem róla, hogy jó okkal bízunk az autó és a csapat versenykészségében. Finn, német és japán csapattársainkkal minden tőlünk telhetőt megteszünk majd az előttünk álló utolsó hónapban, hogy régi rajongóink okkal örüljenek a Toyota visszatérésének, és jogosan mondhassák: „Büszke vagyok arra, hogy a Toyotának szurkolok”. Bízom benne, hogy a TOYOTA GAZOO Racing számíthat a támogatásukra – hiszen ez az a csapat, amely minden WRC-vetélytársánál jobban utál veszíteni!” – teszi hozzá a Toyota elnöke.

Exit mobile version