Anno még a Napimagazinnal fogtuk menetpróbára, később tesztre a Honda újragondolt crossover-ét: a CR-V már akkor különleges autónak bizonyult. Természetesen tűkön ülve vártuk, hogy minél előbb nagyító alá vethessük – azóta eltelt bő 4 év, jöttek faceliftek, újragondolt motorok is bekerültek a gépháztető alá. A CR-V még mindig népszerű: 1.6 literes gázolajossal és automataváltóval teszteltük.
Tulajdonképp 1995-től datálható a CR-V autópiaci jelenléte, igaz, akkoriban még csak Japán utcáin lehetett többnyire felfedezni a hobbiterepjáróból. Nem sokkal később az Egyesült Államokban is bevezetésre került, míg szépen lassan, 2001-ben a második generáció érkezése után már beszivárgott Európába a típus. Érdekes módon a CR-V leginkább a 2007-től kapható harmadik szériájával lett közismert és népszerű világszerte, ebből adódóan nem véletlen, hogy ebből az eresztésből adták a legtöbbet – állapítható meg, szintén globális értékeket vizsgálva. A tavalyi évben bejelentették a típusfrissítést, szám szerint a negyedik generációt, melynek egyik jeles képviselője járt szerkesztőségünknél. Nézzük, mit tud, nyújt a legújabb Honda crossover, a CR-V legjobban felextrázott csúcsmodell változata!
Különbségek vannak, az arculat viszont megmaradt
Óhatatlan az összehasonlítgatás – nem is baj, hiszen házon belüli típusokról szól az értekezés. S bár igaz, hogy a 2007-ben debütált hármas széria kapott egy facelift-et 2010-ben, ez mégsem bizonyult elegendőnek ahhoz, hogy hosszabb távon megőrizze karakterisztikáját. Azaz mégis, hiszen a legfrissebb CR-V nyomokban ugyan, de emlékeztet elődjére, méretekben és formavilágban mindenképp. A hangsúlyos hűtőmaszk megmaradt, igaz, jelen esetben három részre tagolva érkezik a tálalás, szigorúan krómmal futtatott csíkozással, több műanyag felhanggal. A fényszórók tokozása elnyújtottabb, ezáltal vékonyabb lett az elődéhez képest, elhagyták az index rész kontrasztját, mindkét esetben alkalmazkodva az aktuális Honda-vonulathoz.
Mivel az egész autóra jellemző a rendkívül sok törésvonal alkalmazása (melyik jelenlegi autónál nem?), ezért az oldalak vizsgálatakor máris kettővel találkozhatunk, ízléses párhuzamban alul és feljebb, kilincsmagasságban is. A hatalmas, optimálisan állítható tükrökbe természetesen integrálásra kerültek az irányjelzők is, ez is változás a korábbiakhoz képest – így mutatósabb is mindamellett, hogy a biztonságos közlekedés szempontjai az elsődlegesek.
Karakteres hátsó: mindennel összhangban
Kényelem, mellé az elvárt minőség, felhangok
Executive felszereltséghez méltóan minden földi jósággal fel van vértezve az utastér, tulajdonképpen innentől kezdve a CR-V legcombosabb opcióival inkább protokollautónak kategorizálható be, mintsem SUV-nak.
Vagy inkább protokoll SUV-nak? Tény, hogy aki (akár divatból, akár más hóbortból adódóan) kívánja a luxust, és nem rest beruházni az élvezetekre, egészen biztosan elégedett lesz, lehet a CR-V ezen alternatívájával.
Hátul ülve teljesedik ki a komfortérzet még inkább, ugyanis nyoma sincs a keményebb ülőlapoknak, vagy épp háttámaszoknak: hasonlóan az első két üléshez, itt is teljes mértékű kényelmet kaphat akár három átlagos testalkatú felnőtt – köszönhetően az 1820 milliméteres szélességnek és a 2650 milliméteres tengelytávnak. Mivel szabadidőautónak aposztrofálható a CR-V, ezért egyáltalán nem elhanyagolható a csomagtér befogadóképessége sem: 589 liter, viszont a hátsó ülések előrehajtásával 1146 literesre bővíthető.
Vezethetőségből jeles, felszereltségből szintúgy
350 Newtonméter elegendő, végre kisebb a saját tömeg
1597 köbcentiméteres, DOHC vezérlésű, 16 szelepes i-DTEC technológiájú turbótöltött dízelmotor mozgatja az 1630 kilogramm önsúlyú kocsiszekrényt.
A korábbi felépítést alkalmazó erőforrás 150 lóerőt mozgósít 4000-es fordulatszámon, míg a 350 Newtonméternyi forgatónyomaték már 2000 RPM-nél rendelkezésre áll. Végre sikerült elérni, hogy az előző, még 2.2 literes dízellel szerelt modell esetében kiküszöbölésre került a közel 2 tonnás önsúly, itt most a másfél tonna környékére beirányzott érték dominál (1630 kilogramm üres tömeggel), 2170 kilogrammos teljes terhelhetőséggel. A motor karakterisztikája ugyanakkor nem túlzottan dinamikus, köszönhetően a downsizingolt hengerűrtartalomnak, nehézkesebb indulásnál, de aztán a turbótöltés dolgozni kezd korrektül.
Minden passzolna, ha takarékos(abb) lenne
Sarkalatos pont lehet a fogyasztás, ugyanis az ECON profil aktiválása ellenére nem tudtuk az üzemanyagfelhasználást 8.4 liter alá csökkenteni, 2 felnőtt utassal és minimális plusz terheléssel (három kisebb csomag).ű
Mindezt vegyes üzemmódban, sok országúttal, mérsékelt városi felhasználással – 90 kilométer/óránál 6.1 – 6.7 liter jött ki 100 kilométerre a fedélzeti computer pillanatnyi értékszámításai alapján. A városi átlag nullázás után körülbelül negyed óra elteltével stabilizálódott 8.2 literben – nagyon óvatos gázpedál kezelések alkalmazásával sem ment ezen érték alá. Így hát nem volt túlzottan meglepő, hogy az 57 literes üzemanyagtank szintjének visszajelzője rohamléptékben számolt visszafelé a maga analóg mivoltában.
Bár a jelentősnek tűnő facelift igen jót tett a CR-V palettájának, úgy igazából nem érezhető az a szükséges plusz, ami teljesen új megközelítésbe helyezhetné az amúgy minden téren korrekt crossover-t. Munkál a deja vu, a számos újdonság erejével ható teljes- illetve részmegoldás kellemesen befogadható összképet alkot az autóról. Az állandó négykerékhajtással felvértezett 2 literes dízel verzió csúcsfelszereltséggel ajánlható mindenkinek, akik elszántan voksolnak a japán minőség mellett, amelyet a Honda nyújt, illetve egy viszonylag ritka, a szemnek feltűnő és protokolláris jellegű terepjárónak látszó tárgyból szeretnének kiszállni – mondjuk egy üzleti megbeszélés alkalmával.
Honda CR-V 1.6 i-DTEC AWD specifikációk
Motor
Motortípus: négyhengeres turbótöltött dízelmotor
Lökettérfogat: 1598 cm3
Maximális teljesítmény: 160 LE @ 4000 ford./perc
Maximális forgatónyomaték: 350 Nm @ 2000 ford./perc
Erőátvitel: állandó négykerékhajtás, hatfokozatú automataváltó
Méretek, egyéb műszaki adatok
Hossz: 4605 mm
Szélesség: 1820 mm
Magasság: 1685 mm
Tengelytáv: 2630 mm
Gumik mérete elöl: 225/60 R18
Gumik mérete hátul: 225/60 R18
Tömeg, üresen: 1630 kg
Tömeg, teljes terheléssel: 2170 kg
Csomagtartó mérete: 589 liter, 1627 literig bővíthető
Üzemanyagtartály mérete: 58 liter
Menetteljesítmények
Végsebesség: 202 km/h
Gyorsulás 0-ról 100-ra: 9.9 s (gyári), 10.1 (mért)
Fogyasztási adatok
Saját, mért eredmény (átlagos használattal)
Városi: 8.2 l/100 km
Országúti: 5.1 l/100 km
Vegyes: 6.3 l/100km
Gyárilag mért eredmények
Városi: 5.5 l/100km
Országúti: 4.7 l/100km
Vegyes: 5.1 l/100km
CO2 kibocsátás: 133 g/100km
Bővebb információ a Honda hazai honlapján, IDE kattintva.
Még több fotó: AutóAddikt Facebook oldal
A cikkhez tartozó fényképeket Canon technikával készítettük. Együttműködő partnereink: ASUS, Acer Hungary, Sony, Konzolvilág, EPSON, QNAP, AOC, Philips, MyActionCam, Canon, Camera Kft. Utómunka hardver: ASUS, Acer, Gigabyte