Felzárkózás. Nyilvánvalóan ez lehetett a Kia tervezőmérnökeinek a fejében akkor, amikor az egyébként 2013 októberében debütált sportosított, a pro_ceed alapjaira épülő öt- illetve háromajtós terveit papírra vetették.
Rögtön hozzátennénk, hogy a Kia pro_cee’d GT alapvetően nem hothatch, vagy sportkompakt – kinek mi; hanem egy maximális mértékben kiegyensúlyozott, kellő arányú átmenetet kapott és képviselő modell a jelenlegi palettán. Tehát ne számítsunk hörgő motorhangra, 7000-es percenkénti fordulatszámig kiautózható sebességáttét-tartományokra, sokkal inkább a visszafogott dinamizmus, jól érzékelhető erőtartalék a jellemző az autó aspektusára. No és persze a sokoldalúság, melyhez rendkívül egyedi és egyben kitűnően emészthető külső is járul.
Igen jól eltalálták a formatervet
No de ne szaladjunk ennyire előre, meg ne is foglaljuk össze idejekorán az egész cikk tömör lényegét (bár megtettük), inkább nézzük a részleteket, az elejéről. A Kia cee’d alap formaterve sem hagyott különösebb kívánnivalót maga után, hiszen a dél-koreai autógyártó már-már szinte példátlanul gyorsan és aktívan épült bele a jelenkori modern autógyártásba. Nem mintha nem lettek volna kezdeti, vagy inkább korai próbálkozások, hiszen 1944 óta termel a gyár, nyilván leginkább a távol-keleti régiót célozva. Nagyjából a 90-es évek közepe táján került fókuszba nemzetközi szinten a márka, mely azóta már a Ford résztulajdona is volt – jelenleg a Hyundai birtokol több, mint 30 százalékot.
Tehát a Kia pro_cee’d GT is remekbeszabottan passzol a huszonegyedik századi elvárások által övezett igényekhez, konkrétan a formaterv, a dizájn abszolút perfektül eltalált. A hűtőmaszk kialakítása kelthet déja vu-t, de ez nem baj, nagyjából minden második brand egy-egy modelljére is ráfoghatjuk mindezt. A mellső lámpatestek hosszan ívelt rajzolattal simulnak a sárvédőelemekbe, húzott szempárként valójában morcos tekintetet kölcsönöznek az autó megjelenéséhez. A lökhárító szoknya jobb és bal alsó sarkába helyezett hangsúlyos, négy-négy LED fényforrásból felépülő ködlámpa-kialakítások teszik még inkább markánssá a Kia pro_cee’d GT teljes mivoltát, a trapéz alakzatú alsó légbeömlő pedig még inkább hangsúlyozza: nem, nem egy hétköznapi pro_c’eed orra tűnt fel a tükörben mögöttünk.
Jellegzetességek: nem találni hiányt
Tökéletes egyensúly. Ami a lényeg magasiskolája
Nehéz lehet úgy autót tervezni, hogy a külső, illetve a belső megjelenés, annak megítélése szinte makulátlan legyen. A Kia pro_cee’d GT esetében érezhető minden ilyen jellegű próbálkozás. Hot hatch vonal irányadóan, de úgy, hogy az a komfort tekintetében ne szenvedjen hiányt, ugyanakkor a combos teljesítmény azért érződjön. Mondjuk úgy, hogy ne rázza ki az utazók lelkét a felfüggesztés, még akkor sem, ha mondjuk gyatrább útviszonyok közt kell netán autózni – mindezt dinamikus megközelítésben.
Mivel számos nagyobb teljesítménnyel bíró, alapvetően utcai kompakt modellek „felforrósított” változatát teszteltük már, ezért viszonyítási alap van bőven – nem megyünk bele összehasonlításokba, a cikk nem erről kell, hogy szóljon. Elég az hozzá, hogy a tényleges sportkompakt kategória két alapismérvvel bír: gyors és fapados(abb), pontosan az, amit a beirányzott célközönség el is vár, második, vagy harmadik autóként.
Anyaghasználat tekintetében sincs kivetnivaló, az alkalmazott matériák jó minőségűek, a kormánykerék bőrözése kissé kifényesedett ugyan az autó hozzávetőleges 20 ezer kilométeres futásteljesítménye során, de ezt elnézzük. A teljesen kerek ívelésű kormánykerék fogása masszív, nem csúszik a tenyérben, a jó állíthatóság révén pillanatok alatt testre szabható tág tartományban.
Utazni jó, ezzel a változattal is. Azért vannak kompromisszumok
Átlátható, rendezett központi műszeregységet kapunk a Kia pro_cee’d GT-ben, sok hasznos funkcióval, olyanokkal is, amelyek valójában egy kategóriával feljebbi hangulatot idéznek (például GT módba állítva a pillanatnyi turbónyomás és forgatónyomaték értékéről kapunk tájékoztatást). Mindezekhez hozzájön még a beltér átfogóan vörös tónusú fényárja is, mely a részleteken ugyanúgy megtalálható, mint a műszerfal háttérvilágítása kapcsán is.
A hátsó traktus sem észveszejtően kicsi, viszont itt tudomásul kell venni: két utas tud utazni viszonylag gond nélkül, ugyanis a fejtér a csapott kialakításnak köszönhetően drasztikusan csökken a kalaptartó irányába. Az imént említett tengelytávolságnak köszönhetően akad közepes nagyságú lábtér is, így közepes mértékben kinyújtott végtagokkal is garantált a viszonylagos kényelem itt.
380 literes csomagtér-kapacitásával nem tör az élmezőnybe a Kia pro_cee’d GT, ám mindenképp arra alkalmassá teszi az autót, hogy az átlagos utazásokhoz jó hátteret kapjunk. Kibőbítve – a 40:60 arányban osztott hátsó ülőlapokat előrehajtva akár 1225 liter és hozzáférhetővé válik.
Szolid erőhatás
Nézzük, mi rejtőzik pontosan a motorházfedél alatt! Nem titok: egy 1.6 literes, soros elrendezésű, 4 hengeres turbótöltött benzines, 204 lóerővel (6000 RPM), 265 Newtonméteres maximum forgatónyomatékkal (1750 RPM). Indítás után az aggregát hamar életre hívható, már ami az üzemi hőmérséklet elérését illeti. Álló helyzetből gyorsítva az egyes viszonylag hamar elfogy, a második sebességfokozattal már közelítően megfutható a 100 kilométer/óra – a gyárilag megadott 6700-as percenkénti fordulatszám helyett már 6500 környékén érkezett az egyébként finomra hangolt leszabályozás. Turbólyuk van, a tartomány is tág, tapasztalataink alapján 1000 és 1900 RPM közt érezhető, tehát a specifikációk szerinti 1750-nél érkező csúcsnyomaték kicsit feljebb csíphető el, viszont kiautózható 2600-ig. Feltéve, ha nem veszíti el tapadását az első kerék együttese, igaz, a hajtásláncba iktatott elektronikák optimálisan korrigálnak minden esetben.
Elmarad a hangorkán? El, bár felesleges is lenne több annál, amit a Kia pro_cee’d GT kipufogórendszere produkál. Pont annyi, amennyi ildomos, nem több, nem kevesebb, viszont 5000 felett már inkább a négyhengeres egység hangja dominál.
Míg gyárilag 7.7, nálunk 7.3 másodperc alatt sikerült megfutnia a Kia pro_cee’d GT-nek a 0-ról 100-ra történő sprintet. Az autó végsebessége 230 kilométer/óra, sajnos ezt nem sikerül alátámasztanunk vagy cáfolnunk német autópálya hiányában.
Költségek: kordában tartható, láb kérdése
GT módban viszont, teljesítményt az előtérbe helyezve – masszív kigyorsításokkal, nem fukarkodó gázadásokkal máris 10 liter fölé küldhetjük a mutatót (10.4 liter/100 kilométer), ami egyébként nem sok egyáltalán, figyelembe véve a nem átlagos, rendelkezésre álló ménest. Autópályára kikanyarodva, intenzív gyorsítással álló helyzetből 130 kilométer/óráig, többszöri lassítással, újra gyorsítással 9.7 liter/100 kilométernél állt meg az érték, míg folyamatos, tempomatos 130 kilométer/óránál 8.1 literes végeredményt konstatáltunk.
A Kia pro_cee’d GT jelenleg 6 304 000 forintos listaáron érhető el, Base felszereltséggel, míg a Mid csomag kereken 400 000 forint felárat jelent. Fontos még, hogy az említett árak akciósak, bruttóban értendők, az autókhoz – mint minden Kia modell esetében 7 év, vagy 150 000 kilométer teljes körű, valamint 12 év átrozsdásodás elleni garancia tartozik.
2014 Kia pro_cee’d GT 1.6 TGDi First Edition specifikációk
Motor
Motortípus: négyhengeres turbótöltött dízelmotor
Lökettérfogat: 1591 cm³
Maximális teljesítmény: 204 LE @ 6000 ford./perc
Maximális forgatónyomaték: 265 Nm @ 1750 ford./perc
Erőátvitel: elsőkerékhajtás, hatfokozatú manuális kéziváltóval
Méretek, egyéb műszaki adatok
Hossz: 4310 mm
Szélesség: 1780 mm
Magasság: 1430 mm
Tengelytáv: 2650 mm
Első gumik mérete: 225/40 R18
Hátsó gumik mérete: 225/40 R18
Tömeg, üresen: 1259 kg
Megengedett össztömeg: 1840 kg
Csomagtartó mérete: 380 liter, 1225 literig bővíthető
Üzemanyagtartály mérete: 53 liter
Menetteljesítmények
Végsebesség: 230 km/h
Gyorsulás 0-ról 100-ra: 7.7 s (gyári), 7.3 s (saját mérés)
Fogyasztási adatok
Saját, mért eredmény (átlagos használattal)
Városi: 9.2 l/100 km
Országúti: 5.3 l/100 km
Vegyes: 7.0 l/100 km
Gyárilag mért eredmények
Városi: 9.7 l/100km
Országúti: 6.1 l/100km
Vegyes: 7.4 l/100km
CO2 kibocsátás: 171 g/km
Bővebb információ a Kia magyarországi honlapján, IDE kattintva.
Még több fotó: AutóAddikt Facebook oldal
A cikkhez tartozó fényképeket Canon EOS 5D Mark II fényképezővel készítettük. Együttműködő partnereink: Acer Hungary, ASUS, Sony, Canon, Camera Kft. Utómunka hardver: Acer, ASUS