Megjelenésétől fogva szerettjük a Nissan Leaf-et. Hogy miért? Valószínűleg az egyedisége, a formabontó koncepciója révén vonzza célközönségét, s egyre masszívabb a flottás cégautós felhasználói vonal is.
Igen ám, de a hatótáv mindig is sarkalatos kérdés volt a Nissan Leaf esetében. Alaphangon teljes töltöttséggel jó, ha 130-140 kilométert meg lehet tenni a 24 kWh-s verzióval, viszont arra is számítani kell, hogy például a téli időszakban ez ténylegesen úgy 100 kilométert jelent, vagy kevesebbet – függően a felhasználási környezettől, vezetési stílustól, és még jó pár egyéb külső tényezőtől.
Tehát szükségessé vált egy olyan hajtáslánc, amely alapvetően marad a régi koncepció szerint, viszont egy masszívabb akkumulátor kerül a korábbi helyére. A megvalósítás még a tavalyi évben meg is történt, s úgy tűnik, a japán gyártó ténylegesen, kézzel foghatóan is megvalósította azt, amire vágytunk: egy élhetőbb, szerethetőbb és ezáltal jóval praktikusabb Nissan Leaf lett a végeredmény, ezúttal már akár 250 kilométeres hatótávval. Vajon tényleg teljesíthetők az elvárások?
A lényeg a részletekben rejlik
Tavasszal jóval egyszerűbb a dolgunk, ha teljesen elektromos autót szeretnénk tesztre fogni, hiszen a külső hőmérséklet alakulása rendkívül kedvezhet a hosszabb, kiterjesztett hatótávnak. Egy alapos, több, mint 12 órás otthoni töltés után indultunk útnak a 30 kWh-s Nissan Leaf fedélezetén, immár zöld rendszámmal, elszántan a budapesti beváros hétköznapi forgatagába. Az fedélzeti computer kereken 219 kilométernyi megtehető távot ígért, ez alulmarad a gyári adatnak, de 30 kilométer ide, vagy oda, üsse kő.
Szigorúan ECO üzemmódban: bár a „gázreakciók” visszafogottabbak, ezzel együtt elemében van így is a Nissan Leaf, nem csinál gondot abból, ha lámpától lámpáig igénylünk némi dinamizmust a haladás kapcsán. Egyébként mindenképp érdemes használnunk a gazdaságos üzemmódot, ha sok-sok kilométer tervezünk be két töltés közt – ezzel ugyan nem írunk semmi újdonságot, viszont tény, hogy főként itt, a nagyobb hatótávú akku esetében rengeteget tudunk spórolni.
Mérhetően más minden gyakorlati felhasználás mellett
Érdekes módon a 30 kWh-s Nissan Leaf-nek meg sem kottyantak különösképp az emelkedők, a néhol már-már szélsőségesnek tűnő hegyi tekergős, szűk egyirányú utcácskák.
Normafánál kikötve, legalább 30 kilométeres hegyi autózás után a kijelző szerint még mindig 135 kilométerre voltunk biztosítva, így tudtuk, ha a Déli pályaudvar felé visszaereszkedünk, a fékenergia-visszatáplálásból legalább 10 kilométert kaphatunk még ajándékba a meglévők mellé. 143 kilométer lett végül az etap részeredménye, úgyhogy még gyorsan ellátogattunk Budaörsre, aztán Törökbálintra is, majd amikor Szentendre felé vettük az irányt, leellenőrizve a megtehető távot, 118 kilométert rögzítettünk.
Sajnos ezt a kényes problémát továbbra sem sikerült kiköszöbölni a Nissan Leaf-nél, ugyanakkor nyilvánvaló, hogy nagyobb kapacitású akkumulátorral folyamatosan haladni 130 kilométer/órával hatékonyabb.
Ez körülbelül 20 kilométer pluszt egész biztosan jelent, ennek próbájára most nem került sor, viszont mindenképpen tervezzük a nyári periódusban, hogy elmerészkedünk messzebb, például a Balatonra (Siófok), ami már korábban a 24 kWh-s változattal sem okozott túl nagy gondot – igaz, akkor a kertek alatt közlekedtünk, a lehető legrövidebb útvonalon.
Végső, a hazatérés előtti utolsó állomásként Lajosforrást irányoztuk be, Szentendre mögött, jelentős szinteltérésekkel, autót próbáló hegyvidéki szakaszokkal. A menedékházhoz érve még mindig maradt 67 kilométer, ami teljesen rendben is volt, hiszen a tényleges táv hazáig ennek a töredéke. Beleszámítva a hegyről leereszkedést is, ami egyébként 21 extra kilométert adott hozzá a tartalékokhoz – több mint elegendő volt a kirándulás hathatós lezárásához.
Mivel a 30 kWh-s Nissan Leaf alapvetően az akkumulátor kapacitása végett változott, sok újítást ezen felül nem kapunk a karosszériát, vagy az enteriőrt vizsgálva. Tesztautónk Acenta felszereltséggel, bőrkárpitozással érkezett, a kényelmi faktor teljesen személyautós volt, férő- és pakolóhely tekintetében szintén megfelelt teljes mértékben a kívánalmaknak.
Mennyiért adnak most egy Nissan Leaf-et?
Konfigurálásnál az alapáron felül még kiadást jelenthet a Stílus csomag 16 colos felnikkel, sötétített üveggel, tempomattal, 215 000 forintért, illetve választhatjuk a Nissan Connect navigációs rendszerét is USB aljzattal, 5.8 colos érintőképernyővel és tolatókamerával 239 000 forintért. Gyöngyház, vagy metál fényezés esetén 125 000 forintos felárral kell számolni.
Nissan Leaf Tekna 30 kWh specifikációk
Motor
Motortípus: eletkromotor (AC szinkronmotor)
Lökettérfogat: –
Maximális teljesítmény: 109 LE @ 3008-10000 ford./perc
Maximális forgatónyomaték: 254 Nm @ 0-3008 ford./perc
Erőátvitel: irányválasztó
Méretek, egyéb műszaki adatok
Hossz: 4445 mm
Szélesség: 1770 mm
Magasság: 1550 mm
Tengelytáv: 2700 mm
Első gumik mérete: 205/55 R16
Hátsó gumik mérete: 205/55 R16
Tömeg, üresen: 1470 kg
Össztömeg: 1865 kg
Csomagtartó mérete: 330 liter, 680 literig bővíthető
Üzemanyagtartály mérete: –
Menetteljesítmények
Végsebesség: 144 km/h
Gyorsulás 0-ról 100-ra:11.5 s (saját, mért eredmény: 10.6 s)
Fogyasztási adatok
Saját, mért eredmény (átlagos használattal)
Városi: –
Országúti: –
Vegyes: –
Gyárilag mért eredmények
Városi: –
Országúti: –
Vegyes: –
CO2 kibocsátás: 0 g/km
Még több információ a Nissan magyarországi képviseletének oldalán, IDE kattintva.
Még több fotó: Autóaddikt.hu Facebook oldal
A cikkhez tartozó fényképeket Canon EOS 5D Mark II fényképezővel készítettük. Együttműködő partnereink: ASUS, Acer Hungary, Sony, Canon, Camera Kft. Utómunka hardver: ASUS, Acer, Gigabyte