Nem kell nagyon ecsetelnünk, hogy a tavalyi, 2015-ös év kétségkívül egyik legnagyobb durranása a Volvo XC90 debütálása volt. Nem csak itthon, nemzetközi vizeken is, rengetegen várták, megérkezett, jött, látott és győzött. Noha több, mint 10 évet kellett várni a modellfrissítésre, úgy érezzük: megérte.
A léc magasan, szinte megkérdőjelezhetetlen összességgel került forgalomba a típus; számtalan cikkben, saját tapasztalatokra támaszkodó írásban mutattuk már be olvasóinknak a Volvo XC90-et, ráadásként még a Driving Camp moduljain is próbára tehettük az autót a magyarországi bemutató keretein belül. Szerkesztőségünknél a legmagasabb felszereltséggel (Inscription) járt a Volvo XC90, ennek megfelelően mindenféle földi, vagy inkább földöntúli jóval el lett halmozva felszereltség tekintetében.
Előnyére változott, az alapok megmaradtak
Elsőként – ahogyan az lenni szokott – kezdjük a külső dizájn taglalásával. Egyértelműen az orr-részletek kapták meg a maximális hangsúlyt, itt a Thor kalapácsaként emlegetett fektetett T alakzatú nappali fény-irányjelző multifunkciós LED panel a legszembetűnőbb, félreismerhetetlen karakterisztikát kölcsönözve a Volvo XC90-nek. Egyébként a formaterv beköszön az összes soron következő Volvo modell esetében is nem meglepő módon, gondoljunk csak a vadonatúj V90 modellre, mely konkrét, kézzel fogható érkezését szintén tűkön ülve várjuk.
Figyelemfelkeltő szintén a hűtőmaszk, szélesre húzott, nagy lamellákkal, felvértezve a Volvo átlós csíkjával, közepén az emblémával – ez maradt a korábbi hagyományok szerint. Egyébként az egész megjelenés hozza a tradíciókat, úgy, hogy a Volvo XC90 igazán meg tudta tartani korábbi presztízsét, előkelő pozícióját (ez látszik is az eladásokból, valamint a korábbi, még hazai megjelenés előtti előrendelésekből is).
Egyszerre tud elegáns és sportos lenni
Nagyon ért a Volvo ahhoz, hogy mérhetetlenül letisztult felületeket álmodjon meg úgy, hogy az hűvös eleganciával párosítva ténylegesen megadja azt a felsőbb osztálybéli érzetet, amellyel a legmagasabb elvárásoknak is megfelel. Ennek köszönhetően lesz igazán egyedi a Volvo XC90, és előszeretettel hirdeti a koncepció: törj ki a megszokott hétköznapi sztereotip megközelítésekből, légy más, mint a többi, tűnj ki a tömegből! Nos, a Volvo XC90 teljesíti feladatát, már akkor is, ha csak elsuhan mellettünk az utcán, és felkapjuk fejünket az autó láttán. Persze ez nem minden, hiszen még nem is nézegettünk az utastér irányába. Tegyük meg.
Ha nem lenne elég high-tech a Volvo XC90 kívülről, akkor egészen biztos, hogy az enteriőr kapcsán újraértékeljük az egészet. Kifinomultság és letisztultság ötvöződik, minőségi anyaghasználatal és kitűnő ergonómiával keveredve, sok-sok olyan megoldással, amely eddig idegen volt a hétköznapi sofőr számára.
A kormánykerék vastag, jó fogású – már önmagában az is biztonságérzetet sugall, ahogy indulás után átfogjuk, kanyarodunk. Biztonságot, és nyugalmat sugároz az egész összhatás, ez nyilván nagyban köszönhető a színárnyalatok optimális megválasztásának, a magasra húzott komfortfaktornak, valamint az imént, pár sorral feljebb már említett minőségi alapanyagok felhozatalának. A központi műszeregység informatív, jól átlátható, mindemellett testre is szabható, a középre helyezett, nagyképernyős táblagépre emlékeztető infotainment pedig iszonyatosan sok opciót és funkciót fog össze.
Technológia, előtérbe helyezve
Nagy előnye a Sensus-nak a folyamatos online rendelkezésre állás, ehhez nyilvánvalóan szükségünk lesz egy állandó mobil internet kapcsolatra (Bluetooth-on át okoseszközzel párosítva például jól kivitelezhető). A legalább 800 tesztet maga mögött tudható 18 utas hangrendszerhez tartozó egység online kapcsolható kedvenc zeneszolgáltatónkhoz, lehetőséget adva az instant választáshoz, de arra is, hogy webes alapú rádióadókat hallgassunk vezetés közben. Mivel a Volvo XC90 fel lett szerelve belső Wi-Fi-vel, ezért hotspotként is befogható, nem mellesleg bármely nyilvános hálózatra is csatlakozni tudunk menet közben. Ha igényeljük, mobilapplikációval (Volvo On Call) bővíthetjük a funckionalitást, igaz, ez egyelőre Magyarországon nem érhető még el.
Aktív- és passzív védelem. A Volvo mindig értett hozzá, most sincs gond
A Volvo mindig is a klasszikus értelemben vett biztonság megtesteítője volt. Ugyan korábban „csak” a karosszéria kialakításának köszönhetően rendelkezett az akkori kor legmagasabb szintű utas- és gyalogosvédelmével, mára ez a tendencia remekbeszabottan egészült ki a legkülönbözőbb elektronikákkal, asszisztensekkel, amelyek nélkülözhetetlenné váltak, válnak 2016-ra.
A Volvo ezt az egységet Intellisafe-nek nevezi, nem kisebb célt tűzve ki, mint azt, hogy 2020-tól az új Volvo modellekben senki se szenvedjen súlyos, vagy halálos balesetet. Az elképzelés jó úton jár, ez kétségtelen, hiszen a tesztelt Volvo XC90 is mérhetetlenül sok innovációs technológiát tartalmazott.
Ha mindössze a vezetést segítő tényezőket, kiegészítőket nézzük, nem mehetünk el szó nélkül az adaptív tempomatról, mely képes a ténylegesen precíz sebességváltoztatásra. Tehát ha az előttünk haladó jármű hirtelen lassulni kezd, netán vészfékez, a Volvo XC90 a pillanat töredéke alatt észleli a szituációt, annak súlyosságát, és máris közbe avatkozik az automatika.
A 360 fokos kamera madártávlatból mutatja a Volvo XC90-et, így minden környező akadályt felismerhetünk időben, de a forgalmi helyzetet is jobban átlátjuk a rendszer segítségével. Tiszta, minimálisan torzított képet kapunk, és tényleg minden fontos részlet megjelenik a kijelzőn.
Éjszakai vezetésnél az egyik legkellemetlenebb nüansz, amikor a szembejövő jármű távolsági fénye elvakítja a sofőrt. Bár ez egyelőre nem küszöbölhető ki teljesen, viszont mi tehetünk ellene a Volvo XC90 kifinomult automata távfényének köszönhetően. A reakcióidő gyors, a fény fel- és visszakapcsolások mindig pontosan történnek, még bőven abban az intervallumban, amikor biztonságos.
Bár az automatikus beparkolást nem próbáltuk élesben (korábban a Driving Camp-ben megrendezett magyarországi menetpróbán igen), de ilyen is beépítésre került a Volvo XC90 tesztautóba. Hasznos lehet ez, bár főként kényelmi szempontjai vannak, párhuzamos parkolásra nyílik lehetőség.
Precízre hangolt holttérfigyelés és sávtartás került a Volvo XC90-be, nincsenek frusztráló fals visszajelzések, ha a mellettünk ténylegesen közelít egy másik jármű, vagy valóban elhagynánk a sávot drasztikus váltással, irányjelzés nélkül, megérkezik a figyelemeztető jelzés. A sávtartó asszisztens egyébként bizonyos hatérokon belül vissza is kormányozza az autót eredeti pályájára.
Gyakoriak a ráfutásos balesetek is városi közlekedésnél, a Volvo XC90 e téren is jól el lett látva. A szenzorok az autó előtti 150 méteres szakaszt pásztázzák, ha ütközés veszélyét érzékelik, rögvest érkezik a sofőr figyelmeztetése, szükség szerint pedig megtörténi az automatikus fékezés.
Mindazonáltal minden egyben van ahhoz, hogy a Volvo XC90 jó szabadidős társ legyen. Kellemes pakolhatóság a rekeszeknek, tárolórészeknek köszönhetően – ezek a kiegészítő opciók mind az utastérben, mind pedig a rakfelület esetében is jelen vannak.
Jól eltalált hajtáslánc
Fogyasztás tekintetében kellemesen csalódtunk a Volvo XC90-ben, gondolván, a downsizingolt 2 literes dízel hagy majd némi kívánnivalót maga után e téren. Bár dinamika-ügyben elnyerte végeredményben az Autóaddikt.hu szerkesztőségének tetszését, nyilván fontos tényező volt az üzemanyag-felhasználás is. Elég az hozzá, hogy városi körülmények közt 8.9, míg országúti közlekedéssel 5.3 literes átlagot sikerült elővarázsolnunk az autóból 100 kilométerre átlagolva. Láthatóan és érezhetően viszonylag kellemes értékek születtek.
Volvo XC90 árképzés – a tesztautó esetében
A tesztben szereplő Volvo XC90 D5 AWD Inscription felszereltséggel, 7 üléses kivitelben 19 121 000 forintba kerül ÁFA-val, regisztrációs adóval alapáron, ehhez a végösszeghez a tesztautó plusz feláras extrái több, mint 6 millió forintot tettek hozzá. A legkisebb alapár 15 370 000 forint ÁFÁ-val és regadóval, ezért D5 AWD-t kapunk, 5 üléssel.
2015 Volvom XC90 D5 AWD specifikációk
Motor
Motortípus: soros elrendezésű 4 hengeres dízelmotor, 2 turbóval
Lökettérfogat: 1969 cm³
Maximális teljesítmény: 225 LE @ 4250 ford./perc
Maximális forgatónyomaték: 470 Nm @ 1750-2500 ford./perc
Erőátvitel: összkerékhajtás, 8 fokozatú automataváltóval
Méretek, egyéb műszaki adatok
Hossz: 4950 mm
Szélesség: 2008 mm
Magasság: 1776 mm
Tengelytáv: 2984 mm
Első gumik mérete: 275/45 R20
Hátsó gumik mérete: 275/45 R20
Tömeg, üresen: 2007 kg
Megengedett össztömeg: 2630 kg
Csomagtartó mérete: 314 liter (3 üléssorral), 1868 literig bővíthető
Üzemanyagtartály mérete: 71 liter
Menetteljesítmények
Végsebesség: 220 km/h
Gyorsulás 0-ról 100-ra: 7.8 s (gyári), 8.6 s (saját mérés)
Fogyasztási adatok
Saját, mért eredmény (átlagos használattal)
Városi: 8.9 l/100 km
Országúti: 5.3 l/100 km
Vegyes: 7.0 l/100km
Gyárilag mért eredmények
Városi: 6.4 l/100km
Országúti: 5.5 l/100km
Vegyes: 5.8 l/100km
CO2 kibocsátás: 152 g/km
Bővebb információ a Volvo hazai importőrének honlapján, IDE kattintva.
Még több fotó: AutóAddikt Facebook oldal
A cikkhez tartozó fényképeket Canon EOS 5D Mark II fényképezővel készítettük. Az online- és egyéb kommunikációnkhoz ASUS ZenFone 2 okostelefont használunk. Együttműködő partnereink: Acer Hungary, ASUS, Gigabyte, Sony, Epson, Kaspersky Lab, Canon, Camera Kft., Nike